MARPATAS_2017

JAGUAR LAND ROVER İÇİN HAVA TAHMİN PATENTİ ALDI

Jaguar Land Rover, hava durumunu öngören ve buna göre uyarlanan bir otomobil için patent başvurusunda bulundu.

Edinilen bilgilere göre bir JLR aracının hava tahmini, Meteoroloji departmanından daha iyi olabilir, çünkü yerel koşullara anlık olarak erişimi olacak.

Otomobiller giderek modern ve otomatik hale geliyor. Günümüzde araçlar, gezinmenize, yolu bulmanıza, mesaj gönderirken uyarmaya ve hatta aracı kendi kendine kullanmaya yardımcı olabiliyor. Şimdi ise, otomobiller aynı zamanda mobil meteoroloji istasyonları olarak görev yapıp hava durumunu algılayacak ve buna göre harekete geçecek. Jaguar Land Rover’ın geliştirdiği teknolojiye göre, yaptığı hava tahminleriyle sunroof’u otomatik kapatan veya açan, otomatik olarak pencereleri kapatan veya havadaki değişikliği tespit ederek ısıtmayı açan araçlarımız olacak. Sadece bu kadar da değil, frenler, çekiş kontrolü ve ön cam sileceği ayarları gibi otomobillerin emniyet özellikleri de alınan veriler doğrultusunda ayarlanacak.

Geliştirilen teknolojide, hava değişimini öngörmek ve tespit etmek için hava basıncı, nem ve ışık sensörü paketi (modern günlerde otomobillerde zaten mevcut) kullanılacak. Ayrıca, GPS’den bilgi alınıp güzergah boyunca muhtemel hava değişiklikleri olup olmadığını belirlenecek. Bu tür bir teknoloji, havanın hızla değiştiği dağlık bölgelerde sürücülere oldukça büyük rahatlık sağlayacak. Açıklamalara göre Tahmin özelliği, kısa zaman aralıkları için hassas öngörülerde bulunacak. Araç, yerel hava koşullarına anında uyum gösterecek. Böylelikle JLR aracının hava tahmini, yerel koşullara erişebileceği için Meteoroloji bölümünden daha iyi olabilecek.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>